Twój laptop się przegrzewa? Sprawdź, co z tym zrobić!

Zauważyłeś, że laptop przegrzewa się i hałasuje w trakcie pracy? Jeśli chcesz uniknąć poważniejszych problemów z procesorem, sprawdź najczęstsze przyczyny przegrzewania się laptopa i proste sposoby na zwalczanie tego zjawiska!
Dlaczego laptop się grzeje?
Im cięższa praca podzespołów komputera, tym więcej wydzielanego ciepła, które trzeba odprowadzić przez kanały wentylacyjne. W laptopie za wentylację najczęściej odpowiada tylko jeden wiatrak oraz kilka niewielkich wylotów powietrza. Jeśli chłodzenie procesora i reszty podzespołów zawodzi, komputer pracuje mniej wydajnie, przegrzewa się i może ulec poważnej awarii.
Najczęstsze przyczyny przegrzewania laptopa:
- Kurz w kratkach kanałów wentylacyjnych, w wentylatorze oraz na żeberkach radiatora.
- Trzymanie laptopa na kolanach, miękkich powierzchniach (koce, poduszki) i zatykanie wylotów wentylacji.
- Zbytnie obciążenie systemu, np. poprzez zbyt dużo uruchomionych aplikacji w tle.
Objawy przegrzania laptopa
Jeśli zauważyłeś, że:
- komputer się zawiesza,
- komputer głośno pracuje,
- komputer wolno chodzi,
- komputer wyłącza się podczas pracy
i wiąże się to z takimi symptomami, jak:
- wysoka temperatura procesora lub karty graficznej
(Jak sprawdzić temperaturę procesora? Służą do tego specjalne programy do monitorowania parametrów poszczególnych podzespołów.),
- nagrzana obudowa (szczególnie spód i kratki wentylacyjne),
należy szybko podjąć odpowiednie kroki, by temperatura procesora spadła, a laptop przestał się przegrzewać i nie uległ poważniejszej awarii.
Sposoby na chłodzenie laptopa:
- Czyszczenie komputera – wycieranie komputera z zewnątrz to za mało. Konieczne jest regularne usuwanie kurzu (np. sprężonym powietrzem w sprayu) z wentylatora i kanałów wentylacyjnych, a także żeberek radiatora.
- Pasta termoprzewodząca – temperatura procesora zmniejszy się, jeśli regularnie będziemy nakładać specjalną pastę, która pomoże odprowadzać ciepło między procesorem a wiatrakiem.
- Podstawka pod laptop – zwykły stojak lub podstawka chłodząca z dodatkowymi wiatrakami pozwoli na równomierną cyrkulację powietrza.
- Zmiana napędu HDD na dysk SSD – pamięć SSD zwykle mniej się nagrzewa i może pracować w większym zakresie temperatur.
Jeśli Twój laptop grzeje się w czasie pracy, nie musisz od razu udawać się do serwisu. Często wystarczy podstawowa konserwacja i czyszczenie komputera oraz prawidłowe użytkowanie sprzętu, by uzyskać maksymalną wydajność laptopa bez wzrostu temperatury.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.