Pęknięta szyba – wszystko o wymianie szyb w oknach PCV

Pęknięte szyby to problem, którym należy zająć się tak szybko, jak to możliwe. Nawet jeśli tylko jedna tafla szkła z całego pakietu została zbita, warto od razu zamówić fachowca, który zajmie się naprawą. Pęknięta szyba to nie tylko ryzyko skaleczenia, ale przede wszystkim utrata właściwości izolacyjnych. Zobacz, co mogło spowodować pęknięcie szkła i jak wygląda naprawa okien po takiej awarii.
Naprawa Okien
Pęknięta szyba – przyczyny
Zwykle wiadomo, co spowodowało zbicie szyby – najczęściej nieszczęśliwy wypadek lub celowe działanie osób trzecich. Czasem jednak okazuje się, że jedna z szyb pękła niemal samoistnie. Co może spowodować pękniecie szyb?
- Uszkodzenia mechaniczne – oczywistą przyczyną są celowe lub przypadkowe uszkodzenia, np. stuknięcie doniczkami lub elementami rolet, trzaskanie okien podczas przeciągu, zbicie szyby piłką, włamanie.
- Siarczek niklu i spontaniczne pęknięcia pod wpływem temperatury – jeśli przy produkcji okien, do szkła dostały się drobiny siarczku niklu, przy dużym nasłonecznieniu szyba może pęknąć w miejscach spuchnięcia cząsteczek. Jeśli na krawędziach pęknięcia widać małe, czarne punkty, może oznaczać to obecność siarczku niklu.
- Rysy i odpryski – drobne uszkodzenia powierzchni szkła od silnych detergentów myjących, ostrych szczotek czy druciaków, pod wpływem zmiany temperatur lub przeciągu, mogą zmienić się w pęknięcie.
- Niewłaściwy montaż – problematyczne może okazać się złe dobranie wymiarów szyb (w przypadku grubości pakiety liczy się każdy milimetr!), niewłaściwa regulacja okna, a także niestabilna konstrukcja budynku.
Wymiana szyby – dawniej i dziś
Standardowe okna z drewna częściej ulegały usterkom, ale wymiana szyby w oknie drewnianym była o wiele łatwiejsza. Wystarczyło skorzystać z usług szklarza, który docinał odpowiedni rozmiar szyby, zaklejał szczeliny kitem i wymiana była zakończona.
Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są okna PCV z szybami zespolonymi, czyli pakietem dwóch lub trzech tafli szkła, pomiędzy którymi znajduje się powietrze, argon lub inny gaz szlachetny. Należy pamiętać, że w przypadku pęknięcia szyby konieczna jest wymiana całego zestawu.
Jak wymienić szybę w oknie PCV? Najrozsądniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest serwis okien, szczególnie gdy stolarka jest wciąż objęte gwarancją producenta. Warto wybrać doświadczony zakład, który dobierze odpowiedni rozmiar szyb i zamontuje je w odpowiedni sposób. Nie zaleca się wykorzystywania starych szyb – wymiana całego pakietu pozwoli uniknąć rozszczelnień i obniżenia jakości okien.
Systematyczne dbanie oraz inwestycja w dobre jakościowe okna opłaca się – regulacja okuć, uszczelnianie, delikatne mycie szyb w odpowiedni sposób pozwolą ustrzec się wielu awarii. Jeśli jest za późno na zapobieganie i borykasz się z pękniętą szybą lub inną usterką, nie czekaj i skonsultuj to z zaufanym serwisem.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.