Nauka zdalna – co zrobić, by lekcje online były efektywne i przyjemne dla wszystkich?

Obecna sytuacja na świecie zmieniła wiele w niemal każdej dziedzinie życia. Nawet tak podstawowa sprawa jak chodzenie do szkoły przestała być standardem. W pewnym momencie nauczyciele, uczniowie i rodzice musieli zmierzyć się z nauczaniem zdalnym, a brak przygotowania generował wiele problemów. Zobacz, jak przeżyć lekcje online, by były przyjemne – dla wszystkich!
Od czego zacząć?
Czy do uczestniczenia w lekcjach online wystarczy komputer oraz Internet? Jest w tym sporo racji, ale to za mało, by nauka z domu nie sprawiała żadnych kłopotów. Nauka zdalna to także korzystanie z podręczników i ćwiczeń, czy wykonywanie prac kreatywnych, dlatego równie ważna w nauczaniu zdalnym jest prawidłowa organizacja domowej przestrzeni, by umożliwić naukę online i offline.
Lekcje online – jaki sprzęt?
- Komputer lub laptop – warto pomyśleć o założeniu nowego konta w systemie operacyjnym, w którym nie będzie dostępu do rozpraszaczy – gier, portali społecznościowych czy platformy YouTube.
- Internet – stabilne łącze pozwalające na udział w telekonferencjach czy oglądanie materiałów video.
- Głośniki lub słuchawki i mikrofon – słuchawki mogą pomóc skupić się na zadaniach, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedno dziecko.
- Kamerka internetowa – wbudowana w laptopie lub zewnętrzna.
Organizacja przestrzeni
- Biurko lub stolik – blat powinien pomieścić wszystkie potrzebne przybory, podręczniki i zeszyty, być dostosowany do wzrostu dziecka i posprzątany.
- Krzesło – wygodne i dostosowane do wzrostu ucznia. Mile widziane stabilne oparcie i podłokietniki, by zapewnić zdrową pozycję podczas nauki. Należy o tym pamiętać także podczas korzystania z komputera!
- Oświetlenie – pomocne może być przestawienie biurka pod okno oraz zakup lampki na biurko.
Jakich błędów unikać?
Nauka zdalna wymaga dużo samozaparcia i dyscypliny od uczniów i rodziców – szczególnie wtedy, gdy nauczyciele dają więcej swobody, np. w postaci długich terminów oddawania prac. Brak organizacji i przygotowania swojego otoczenia może spowodować problemy z motywacją, rozdrażnienie, zmęczenie, ale też dolegliwości fizyczne – bóle pleców czy głowy.
Najczęściej popełniane błędy to:
1. Brak planu dnia – późne wstawanie i nieregularny tryb dnia? Zmęczenie fizyczne, rozleniwienie, problemy z motywacją i koncentracją, ale także rozciąganie czasu nauki przez ciągłe odrywanie się od niej. Przygotujcie plan z uwzględnieniem:
- Godzin nauki, dostosowane do zorganizowanych e-lekcji oraz możliwości dziecka i rodzica.
- Przerw na posiłki, przewietrzenie, rozgrzewkę.
- Czasu wolnego – na zabawę, aktywność fizyczną, czas z rodziną.
2. Cały dzień na kanapie – to przede wszystkim zagrożenie dla kręgosłupa, ale także zaburzanie granicy między czasem wolnym a nauką. Kanapa czy łóżko powinny kojarzyć się z wypoczynkiem, a nie obowiązkami! Podobnie jest z piżamą – do nauki z domu warto przygotować się jak do sali lekcyjnej. Przebranie się w wygodne ubrania po lekcjach będzie dopełnieniem przejścia z czasu nauki do czasu wolnego.
3. Rozpraszacze – należy ograniczyć takie źródła dekoncentracji jak włączony telewizor, telefon, powiadomienia z gier czy portali społecznościowych na komputerze. W przypadku rodzeństwa, w miarę możliwości zadbać o spokojny kąt dla każdego z dzieci.
4. Monotonia – jeden przedmiot bez przerwy na pewno znudzi i zmęczy każdego. Warto różnicować nie tylko tematykę, ale i rodzaj zadań.
Jak utrzymać zaangażowanie i motywację?
Sytuacja pandemii jest nietypowa, a przez to stresująca dla wielu osób, w tym uczniów, rodziców i nauczycieli. Warto się wspierać, szczególnie w przypadku dzieci, którym ciężej odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jak zadbać o motywację do nauki?
- Plan dnia - z jasnymi celami i miłymi aktywnościami w nagrodę.
- Łącz naukę z zabawą – warto korzystać z dodatkowych materiałów audiowizualnych, ciekawych książek, gier edukacyjnych.
- Dziel naukę na etapy – odhaczanie poszczególnych zadań jest satysfakcjonujące i motywujące, że zbliżamy się do mety.
- Różnicuj temat i typ zadań - nie pozwoli to na monotonię i znużenie, a czas szybciej minie.
- Częste przerwy – warto rozruszać i przewietrzyć się przynajmniej raz na godzinę.
- Pozytywny nastrój – należy zadbać o wsparcie ze strony rodziców, bez porównywania do innych, złości, nadmiernej krytyki czy niechęci do szkoły.
Nauka zdalna – wykorzystaj szanse!
Lekcje online mogą czasem być trudne, ale warto wykorzystać ich potencjał. Dobry plan dnia i brak dojazdów to okazja do zaoszczędzenia czasu na rozwijanie hobby czy inne aktywności. Materiały audiowizualne, quizy, ankiety, gry mogą pozwolić na łatwiejsze przyswajanie wiedzy niż praca z podręcznikiem i tablicą w szkolnej ławce.
Edukacja zdalna to też szansa dla bardziej nieśmiałych uczniów, którym ciężko być aktywnym na forum klasy – może przez Internet będzie łatwiej wypowiedzieć swoje zdanie? E-learning często pozwala też na większą elastyczność i modyfikację planu zajęć, co nie jest możliwe w tradycyjnej szkole. Warto wykorzystać te szanse i spróbować opracować najlepszą strategię, która pozwoli na owocną współpracę uczniów, rodziców i nauczycieli.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.