Najczęstsze awarie niszczarek oraz sposoby ich zapobiegania

Najczęstsze awarie niszczarek oraz sposoby ich zapobiegania

Niszczarki na ogół kojarzą się nam z bardzo ważnymi dokumentami, które zmieniają się w szereg drobnych pasków. Teczki, bilingi, najbardziej tajne z tajnych zapisków, które w podziemnych gabinetach, teoretycznie bezpowrotnie, giną. To oczywiście tylko fikcja, rzeczywistość jest o wiele bardziej prozaiczna. 

Kliknij i zamów fachowca w Twoim mieście
Naprawa Drukarek i Urządzeń Biurowych

Wszyscy pracownicy biur i banków znają ten charakterystyczny dźwięk i doskonale wiedzą, że nie wszystkie wkładane do niszczarek papiery to dokumenty o nadzwyczajnej treści. Wiele przepisów prawnych reguluje jednak sposoby przechowywania oraz niszczenia poszczególnych danych, zwłaszcza tych dotyczących danych osobowych, tajemnic bankowych i wielu innych dziedzin. Dlatego niszczarka to zwykłe urządzenie, które w każdym przeciętnym biurze, banku lub kancelarii jest używane bardzo często. Jednak jak to zwykle bywa z urządzeniami, czasami się one po prostu psują. Poniżej przyjrzymy się kilku najczęstszym awariom niszczarek oraz sposobom skutecznego radzenia sobie z nimi.

Nieodpowiednie rzeczy w niszczarce

Pierwszym błędem jest zbyt dosłowne potraktowanie funkcji tego urządzenie. Niszczarka, owszem niszczy, ale nie wszystko. Niektóre jej typy są w stanie co prawda poradzić sobie ze spinaczami, płytami CD, plastikowymi koszulkami oraz teczkami. Warto jednak wcześniej zapoznać się z jej instrukcją obsługi i poznać jej możliwości. Nawet w przypadku najlepszych niszczarek jednoczesne wkładanie papieru i innych przedmiotów, może doprowadzić do zacięcia się mechanizmu głowicy i nożyków tnących. Co jednak zrobić, kiedy już do tego dojdzie? W wielu przypadkach wystarczy wycofać program niszczenia i ponowić cały proces. Powinno pomóc, jeśli nie może to oznaczać, że uszkodzeniu uległy same nożyki i wówczas nie obędzie się bez ich wymiany.

 

Zacięty papier

Sam papier również może sprawić, że urządzenie ulegnie awarii. Nie rzadko spotykanym błędem jest z byt duża jego ilość wkładana jednocześnie do niszczarki. W tym przypadku stosujemy taką samą metodę jak powyżej. Jeśli to nie pomoże, to należy zdjąć wierzchnią cześć klapy i usunąć papierowe elementy, które spowodowały zatrzymanie pracy. Pod żadnym pozorem nie próbuj otwierać niszczarki ostrymi przedmiotami. Praca urządzenia może być też wstrzymana przez regularnie osadzające się drobinki papieru, które mogą z czasem zablokować mechanizm tnący. Jeśli chcesz tego uniknąć, to musisz dość regularnie czyścić z zabrudzeń niszczarkę, raz na jakiś czas warto też ją naoliwić. Do tego jednak nie możesz stosować olejów mineralnych, muszą to być odpowiednio przystosowane do tego preparaty.

 

Popsute czujniki

Wiele urządzeń tego typu jest wyposażonych w odpowiednie czujniki, które sygnalizują zapełnienie się pojemnika na ścinki. Problem w tym, że niekiedy taka sygnalizacja ma miejsce, kiedy pojemnik jest całkowicie pusty. Taka usterka może być związana z awarią czujników. Znajdują się one nad głowicą tnącą i we większości przypadków wystarcza ich przeczyszczenie. Jeśli to jednak nie pomoże, nie obędziesz się bez specjalistycznego serwisu urządzeń biurowych.
Nowoczesne niszczarki biurowe często uruchamiają się automatycznie po włożeniu do szczeliny papieru. Zdarza się jednak, że w takich przypadkach urządzenie nie wykazuje żadnej aktywności. Za tego typu działanie odpowiada fotokomórka, a brak jej aktywności może być spowodowany przez zasłonięcie przez papier szczeliny wlotowej. Sprawdź tę możliwość i usuń pozostałości papieru, nie zawadzi również sprawdzić, czy sama głowica tnąca jest dobrze ułożona w koszu.

 

Przegrzewanie niszczarki

Przegrzewanie się sprzętu, to także bardzo realna przyczyna zatrzymania jego działania. W przypadku konieczności zlikwidowania dużej ilości dokumentów łatwo zapomnieć tym, że niszczarka to mechanizm, który również może ulec przegrzaniu. Może to doprowadzić do zatrzymania jego pracy. Warto pomyśleć o robieniu krótkich przerw i wkładaniu nieco mniejszych partii papieru. W ten sposób niszczarka może pracować dość długo. O przegrzewaniu się niszczarki powinny Cię poinformować odpowiednie oznaczenia w panelu kontrolnym.


Niszczarki to z pewnością bardzo przydatne urządzenia w pracy biurowej. Nie wolno jednak zapominać, że i one mają swoje ograniczenia. Zanim zaczniesz używać takiego sprzętu, koniecznie się zapoznaj wcześniej z jego instrukcją obsługi i stosuj do jej zaleceń. Powyżej wspomnieliśmy o zaledwie kilku najczęstszych przyczynach zatrzymania jej pracy. Większości z nich można uniknąć dbając po prostu o czystość i konserwację głowicy. Jednak w przypadku większych problemów, z którymi ciężko jest się Ci uporać samodzielnie, koniecznie wezwij na pomoc specjalistyczny serwis urządzeń biurowych.

Potrzebujesz sprawdzonego fachowca w Twoim mieście?
Zadzwoń lub wypełnij formularz i zapytaj fachowca o cenę i termin usługi!
Zapytaj 24/7
o cenę i termin usługi
Zadzwoń dziś 7.00-21.00732 080 502
Zadzwoń dziś 7.00-21.00 732 080 502
Zapytaj przez formularz 24/7 o cenę i termin usługi
Wybierz termin i zamów usługę przez formularz
Dzwoniąc pod podany numer lub kontaktując się przez formularz, użytkownik akceptuje Regulamin i Politykę Prywatności serwisu Naprawek.pl

Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.

Rozwiń więcej

Przyjmuję również do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 używa rozwiązań informatycznych do zanonimizowanej analizy zachowań użytkowników Serwisu Naprawek przy wykorzystaniu narzędzi firmy Google, w celu optymalizacji i rozwoju Serwisu.

Zapytaj 24/7
o cenę i termin
usługi
Zadzwoń dziś 7.00-21.00 732 080 502