Lepiej myć ręcznie czy używać zmywarki?

Dodano: 2017-09-01

Od lat toczy się dyskusja na temat zalet i wad mycia naczyń w zmywarce. Takie rozwiązanie ma tyle samo zwolenników co przeciwników, a zdania na ten temat cały czas są podzielone. Od wielu lat jesteśmy bombardowani reklamami, w których zachwalane są różne typy zmywarek. Ich producenci dwoją się i troją, by wykazywać nam oszczędności płynące z użycia takiego sprzętu. Słyszymy wiele argumentów na temat mniejszych rachunków za wodę, a także mniejszej ilości czasu poświęconej na zmywanie. Czy faktycznie z używania zmywarki płyną same korzyści?
 

Czy zmywarka oszczędza czas?

Zapewne są ludzie, którzy zmywać naczynia lubią, jednak rzadko można ich spotkać i mało kto się do tego przyznaje. Dla tych, którzy tego nie znoszą, zmywarka zawsze będzie lepszą alternatywą niż ręczne mycie naczyń, bez względu na oszczędności lub ich brak. Z pewnością w przypadku jedno lub dwuosobowego gospodarstwa domowego, przy założeniu, że są to osoby dorosłe, czas poświęcony na zmywanie będzie o wiele mniejszym problemem. W zależności od nawyków domowników może ono zająć ok. 20 do 30 minut dziennie. W wielu zmywarkach minimalny program uwzględnia 30 lub 45 - minutowe czyszczenie naczyń, nie ma jednak żadnej gwarancji, że te najbardziej zabrudzone naczynia zostaną porządnie domyte. Jednak w tym miejscu przewaga automatycznego mycia naczyń jest taka, że w czasie gdy urządzenie pracuje, możemy się oddać wielu innym czynnościom, takim jak czytanie książki albo nadrobienie serialowych zaległości.
 

Czy zmywarka oszczędza wodę?

Mniejsze rachunki za wodę, to koronny argument podawany przez producentów zmywarek. Możliwe, że jest on słuszny, ale tylko przy założeniu, że każdy, kto myje naczynia ręcznie, robi to przy lecącej na okrągło wodzie, a przecież tak nie jest. Świadomość użytkowników instalacji hydraulicznych cały czas wzrasta, wysokich rachunków nikt przecież nie lubi. Ilość wody zużyta przez zmywarkę, zależeć może od programu, na jaki ją nastawimy oraz od jej modelu. Należy jednak przyjąć, że podczas 30 - minutowego zmywania zużycie wody przez zmywarkę będzie się wahać od 10 do 14 litrów. Według niektórych ten sam czas poświęcony na ręczne mycie naczyń może pochłonąć nawet dwa do trzech razy więcej wody. Nie wiemy jednak na ile jest to rzetelne porównanie, w odróżnieniu od zmywarek, gdzie mamy możliwość zapoznania się określoną specyfikacją, w przypadku zmywania ręcznego zależy to od osoby myjącej. Jeśli będziemy zmywać pod bieżącą wodą, to wiadome jest, że zużyjemy nawet do 40 litrów wody. Jednak zwolennicy ręcznej metody twierdzą, że przy zastosowaniu odpowiednich metod, również są w stanie zmieścić się we wspomnianych 14 litrach. Oczywiście, wszystko też zależy od stopnia zabrudzenia naczyń oraz ich ilości.

 

Ile naprawdę kosztuje zmywarka?

Teraz proponujemy przyjrzeć się rzeczywistym kosztom, jakie się wiążą ze zmywarką. Kupno dobrej, oszczędnej zmywarki to koszt ok. 1500 złotych. Można oczywiście wydać zarówno mniej ok. 1000 zł, jak i więcej, nawet do 9000 tysięcy zł, podajemy tutaj jedynie optymalną cenę. Pamiętać również należy o zakupie kapsułek i soli do zmywarki. Ich koszty mogą być naprawdę różne. Wielu producentów zaleca zakup lepszych jakościowo detergentów, ponieważ są one skuteczniejsze. Wśród użytkowników zmywarek nie brak jednak takich, którzy twierdzą, że tańsze zamienniki z popularnych marketów również z powodzeniem spełniają swoją funkcję. Mamy tutaj do czynienia z kosztami od 15 zł do nawet 50 zł i więcej. Kolejnym kosztem jest prąd, nie podejmiemy się podania dokładnej zużywanej wartości, bo to zależy od bardzo wielu czynników, programu czyszczenia, dostawcy energii, częstotliwości użytkowania. Należy jednak przyznać, że obecnie producenci stawiają raczej na energooszczędne rozwiązania, tak aby rachunki za prąd zwiększyły się nieznacznie. Koszty, które poniesiemy przy zakupie zmywarki, powinny się nam zwrócić, po kilku latach, przy tym założeniu, że przez cały czas jej funkcjonowania nie ulegnie ona usterce, za którą trzeba będzie zapłacić aby móc ponownie korzystać ze sprzętu.


Zestawienie powyższych kosztów z ceną nawet najlepszego płynu do naczyń oraz zestawu gąbek, używanych do zmywania ręcznego nie napawa optymizmem. Jednak należy zaznaczyć, że w przypadku większej ilości domowników, zmywarka jest ogromnym ułatwieniem oszczędzającym przede wszystkim czas. Każda osoba, która kiedykolwiek musiała zmywać po dwójce lub trójce dzieci oraz kilku osobach dorosłych, z pewnością przyzna, że włożenie po prostu stosu brudnych naczyń do zmywarki to wręcz nieopisana ulga.

szukasz rzetelnego fachowca?
Zadzwoń do nas!

616 668 967


Poniedziałek - Piątek 7.00 - 21.00
Sobota 8.00 - 16.00


LUB

Dzwoniąc pod podany wyżej numer lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności oraz Polityką Cookies. Rozwiń więcej...

Przyjmuję również do wiadomości, że firma Lindeman używa rozwiązań informatycznych do zanonimizowanej analizy zachowań użytkowników Serwisu Naprawek przy wykorzystaniu narzędzi firmy Google, w celu optymalizacji i rozwoju Serwisu.

Zadzwoń Prośba o wycenę