Jak skutecznie przedłużyć żywotność pralki?

Dodano: 2017-07-12

Pralka to sprzęt AGD, o którego niezbędności przekonujemy się dopiero wtedy, gdy go zabraknie. W wirze codziennych obowiązków nie zwracamy na nią zbytniej uwagi, po prostu jest i spełnia swoją funkcję. Już pierwsze, najdrobniejsze znaki nieprawidłowego działania naszej pralki, mogą być ostatnim wezwaniem do tego, by baczniej przyjrzeć się sposobowi jej użytkowania. Jako jedno z podstawowych urządzeń gospodarstwa domowego, sprawna pralka jest bardzo znaczącym elementem naszego życia. Czy pytanie: „Jak przedłużyć życie mojej pralki?”, nie padnie za późno? Jeśli czytasz ten tekst to oznacza, że ono już zostało postawione, chociażby w Twojej głowie. Nie nam oceniać czy jest jeszcze czas, by o nią zadbać i podarować jej długie lata bezawaryjnego funkcjonowania. Możemy jedynie obiecać, że poniżej przedstawimy kilka metod pozwalających na jej dłuższą i lepszą pracę.

 

Unikaj przeciążenia bębna w pralce

Jedną z głównych przyczyn awarii pralek jest jej niewłaściwe użytkowanie. Bywa, że chcąc zaoszczędzić nieco czasu, wkładamy do bębna zbyt dużą ilość prania, przez co jest on przeciążony. Nie mówiąc już o tym, że ubrania będą po prostu niedoprane. Pamiętaj, by dostosowywać ilość brudnych rzeczy do ciężaru sugerowanego dla określonego modelu pralki. Ilość uszkodzeń, które mogą powstać w wyniku przeciążenia bębna, jest naprawdę ogromna. W wielu przypadkach może dojść do uszkodzenia silnika.

 

Zwracaj uwagę na zatkany filtr w pralce

W tym przypadku wpływ na właściwe funkcjonowanie pralki może mieć jej filtr. A dokładniej jego zanieczyszczenie, co w rezultacie może doprowadzić do jego zatkania. Dlatego zawsze dokładnie wypróżniaj kieszenie przed włożeniem ubrań do pralki. Ogromnym problemem mogą być pozostawione w kieszeniach drobne monety i inne przedmioty mogące dostać się do filtra. Kiedy jest on zatkany sprawia, że odpompowywanie wody nie jest możliwe. Do czego może to prowadzić? Do niezadowolonego sąsiada, który późną porą stanie u naszych drzwi i zgłasza zalanie.

 

Jak się bronić przed twardą wodą w pralce

Kolejnym elementem sprawiającym, że nasza pralka wejdzie na drogę powolnej śmierci jest kamień. Jest on niczym trucizna, systematycznie dodawana do każdego prania. Co zrobić, by tego uniknąć? Niestety, jest to problem, który za każdym razem będzie się pojawiał, gdy pralka zacznie pobierać wodę. Możemy pomyśleć o filtrach z wkładem zmiękczającym, nie zaszkodzi również regularne stosowanie środków zmiękczających dodawanych do prania. Są też domowe sposoby takie jak: ocet, soda oczyszczona lub kwasek cytrynowy, które również powinny poradzić sobie z kamieniem w Twojej pralce. Dlaczego jest on tak niebezpieczny? Kamień osadza się wewnątrz pralki, co może prowadzić do zniszczenia grzałki lub węża odpływowego. Poza tym obecność magnezu oraz wapnia w twardej wodzie, może wpływać na zmniejszoną efektywność środków piorących.

 

Właściwie ustawiaj pralkę i nie pierz zbyt często

Już na samym początku, warto pamiętać, by ustawić pralkę na równej powierzchni. W ten sposób można uniknąć zbyt dużego hałasu podczas wirowania, a co za tym idzie, przesuwania się sprzętu AGD. Jeśli jednak pralka hałasuje i wierci się, nie ustawiajmy jej ciasno między innymi przedmiotami. Wpływ na pracę pralki ma też częstotliwość prania. Zdarza się, zwłaszcza w okresie wakacyjnych wyjazdów, że czas i ilość prania nie chcą ze sobą współpracować. Jednak mimo tego, że mamy w perspektywie długo wyczekany, słoneczny urlop, najlepiej się nie spieszyć i nie wykonywać kilku prań jedno po drugim. Należy zrobić między nimi około piętnastominutową przerwę, bowiem zbyt częste używanie pralki może doprowadzić do przegrzania się styków.

 

Jeśli jednak, po zastosowaniu powyższych zaleceń, zaniepokoi Cię działanie Twojej pralki, koniecznie wezwij odpowiedniego specjalistę. Samodzielne szukanie przyczyn awarii lub jej zbyt głośnego funkcjonowania, może doprowadzić do pogorszenia sytuacji. Najlepiej w takich przypadkach zaufać w pełni wykwalifikowanym serwisom, mogącym uratować Twoją pralkę. A kiedy już to zrobią, należy pamiętać o tych wszystkich czynnościach, które sprawią, że zostanie z nami jeszcze przez długie lata.

szukasz rzetelnego fachowca?
Zadzwoń do nas!

616 668 967


Poniedziałek - Piątek 7.00 - 21.00
Sobota 8.00 - 16.00


LUB

Dzwoniąc pod podany wyżej numer lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności oraz Polityką Cookies. Rozwiń więcej...

Przyjmuję również do wiadomości, że firma Lindeman używa rozwiązań informatycznych do zanonimizowanej analizy zachowań użytkowników Serwisu Naprawek przy wykorzystaniu narzędzi firmy Google, w celu optymalizacji i rozwoju Serwisu.

Zadzwoń Prośba o wycenę