Cieknąca spłuczka? Sprawdź przyczyny!

Mechanizm spłuczki jest dość prosty, jednak mimo tego często ulega awariom. Cieknąca woda może narobić dużo szkód i finansowych strat, dlatego warto szybko interweniować. Naprawa spłuczki nie zawsze wymaga wzywania fachowca. Poznaj typowe usterki spłuczek i sposoby na ich likwidację.
Hydraulik
Budowa spłuczki
Wyróżniamy spłuczki kompaktowe, natynkowe i podtynkowe. W dzisiejszych czasach odchodzi się od dawnych plastikowych spłuczek ze sznurkiem – teraz w polskich domach najczęściej spotykamy ceramiczne spłuczki kompaktowe lub przycisk spłukujący, np. Geberit.
Niezależnie od typu zbiornika, mechanizm spłuczki składa się z następujących części:
- Zawór napełniający – doprowadza wodę do zbiornika WC.
- Pływak – zamyka zawór napełniający.
- Zawór spustowy – uwalnia wodę ze zbiornika do muszli po naciśnięciu przycisku.
Przyczyny i rozwiązania
Spłuczka do WC, z której nieprzerwanie płynie strużka wody, może drastycznie podnieść rachunki za pobór wody, jak i wywóz ścieków, dlatego warto zapobiegać tego typu awariom i szybko usuwać pojawiające się przecieki. Przyczyną cieknącej spłuczki może być:
- Złe położenie pływaka
Zbyt wysokie położenie pływaka nie pozwala domknąć zaworu doprowadzającego wodę, której nadmiar odprowadzany jest przez przelew awaryjny. Pływak należy wyregulować za pomocą śruby lub wymienić na nowy.
- Zabrudzona membrana w zaworze napełniającym
Osad na uszczelce zaworu nie pozwala na jego prawidłowe zamknięcie, przez co woda dopływa do muszli przez cały czas. Rozwiązaniem jest oczyszczenie membrany, wymiana uszczelki zaworu oraz przy wężyku doprowadzającym wodę lub wymiana całego elementu na nowy.
- Zużyte uszczelki w zaworze spustowym
Nieszczelna uszczelka wiąże się z ciągłym płynięciem wąskiego strumienia wody do muszli. Pomóc może wyczyszczenie uszczelki (po uprzednim spuszczeniu wody ze zbiornika) lub jej wymiana.
- Zepsucie całego mechanizmu spłuczki
Jedynym rozwiązaniem jest wymiana całego mechanizmu na nowy – wybierz zbliżony model, by dopasować go do rozmiarów zbiornika.
Naprawa spłuczki podtynkowej
Przecieki w spłuczce tego typu zdarzają się tak samo często, jak w kompaktach, a sposób postępowania jest bardzo podobny. Naprawa spłuczki podtynkowej wymaga zdemontowania panelu z przyciskiem – wymiana uszczelek czy regulacja pływaka pozostaje bez zmian, jednak dostęp do nich jest bardziej ograniczony.
Cieknąca spłuczka wymaga szybkiej reakcji, jednak nie musi oznaczać konieczności wzywania hydraulika. Zanim zadzwonisz po pogotowie hydrauliczne, sprawdź, czy do usunięcia przecieku nie wystarczy oczyszczenie uszczelek lub regulacja pływaka.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.