Zatrzaśnięte drzwi do mieszkania - najczęstsze przyczyny

Dodano: 2017-12-15
Zatrzaśnięte drzwi do mieszkania - najczęstsze przyczyny

Nasze mieszkania, niezależnie od tego, czy własne, czy wynajmowane, to miejsca, w których chcemy czuć się bezpiecznie. Kwestia swobodnego wyjścia i wejścia do takich pomieszczeń wydaje się nam czymś zupełnie naturalnym i nie zastanawiamy się nam tym na co dzień. W końcu przychodzi taki dzień, taki poranek lub taki wieczór, w którym ogarnia nas blady strach, a zimny pot zrasza czoło. Mowa tu o zaciętym zamku w drzwiach wejściowych. 

W takich sytuacjach, kiedy nie możesz wyjść lub wejść do własnego mieszkania nie pozostaje Ci nic innego jak wezwać specjalistyczny serwis usług ślusarskich i czekać na jego przyjazd. W międzyczasie jednak warto zadać sobie pytanie: Dlaczego do tego doszło? Poniżej przyjrzymy się kilku przyczynom zatrzaśniętych drzwi.

Pośpiech

Wiele prawdy jest w powiedzeniu „Gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy”. Pośpiech bowiem jest najczęstszą przyczyną wszelkich wypadków i niefortunnych zdarzeń, a zatrzaśnięte drzwi z pewnością do takich należą. Często się zdarza, że w ogromnym pośpiechu zamykając drzwi, do zamka wkładamy nieodpowiednie klucze. Wkładanie i przekręcanie na siłę klucza może spowodować zacięcie się zamka lub nawet jego zepsucie. Inną przyczyną jest też wybieganie w pośpiechu i zatrzaskiwanie za sobą drzwi. Jeśli posiadasz zamek zatrzaskowy, a przez przypadek zostawisz w domu klucz, to dostanie się z powrotem do mieszkania, jeśli nie ma w nim innych domowników, może być możliwe tylko przy pomocy ślusarza.


Niewłaściwa wymiana zamka w drzwiach

Niejednokrotnie uważamy, że dzięki instrukcjom z Internetu możemy naprawić dosłownie wszystko. Rzeczywistość jednak bywa zupełnie inna. Samodzielna wymiana zamka może nie zawsze przebiec tak samo gładko, jak ta prezentowana na Internetowym filmiku, w którym uśmiechnięty fachowiec wszystko wykonuje szybko i bez najmniejszych przeszkód. Wystarczy mały szczegół, jedna niedokręcona śrubka lub miliony innych wrednych zdarzeń, przez które zamek nie będzie spełniał swojej funkcji. Oczywiście dowiesz się o tym w najmniej spodziewanym momencie, stojąc pod drzwiami swego mieszkania, tocząc nierówną walkę z kluczem. Skoro już jesteśmy przy kluczu i jego upartym trwaniu w czeluściach zamka, to pamiętaj, że mocowanie się z nim może doprowadzić do jego złamania. Wtedy interwencja ślusarska jest jedynym ratunkiem.


Konserwacja zamków

Nie każdy wie, że zamki, nawet te najlepsze muszą być raz na jakiś czas poddawane należytej konserwacji. Obecnie na rynku jest szeroki wybór materiałów konserwujących, a sam proces nie jest skomplikowany. Zaniedbanie w tego obszaru może doprowadzić do zacierania się mechanizmu zamka, a to w efekcie doprowadza do jego zacięcia. Należy też pamiętać, że również nasze zamki nie są wolne od osadzających się wszędzie drobin kurzu i innych zanieczyszczeń. Również to może doprowadzić do jego uszkodzenia i zatrzaśnięcia drzwi.


Zawiasy w drzwiach

Zatrzaśnięte drzwi wcale nie muszą mieć swojej przyczyny w zamku. W niektórych przypadkach w grę może wchodzić opadanie drzwi. Jest to spowodowane najczęściej rozregulowaniem drzwi lub popsutymi zawiasami. W pierwszym przypadku, jeśli chodzi o nowsze typy drzwi, regulacja nie jest niczym skomplikowanym i można jej dokonać samodzielnie. Problemem będą popsute zawiasy w starym typie drzwi, wówczas nieuchronnie czeka Cię wymiana całych drzwi.

Dzieci i inne złośliwości

Nie wolno pomijać innego aspektu zatrzaśniętych drzwi. Doprowadza do nich również złośliwość łobuzerskich działań z naszego piętra lub klatki schodowej, za którymi stoi radość życia wielu i jednocześnie zmartwienie – dzieci. Zawadiacko powtykane do zamka zapałki, gumy do żucia i strach pomyśleć, jakie jeszcze przejawy uwielbienia ze strony dzieci lub sąsiadów kierowane w naszą stronę, mogą się skutecznie przyczynić do niemożności otwarcia drzwi. Warto zatem żyć w zgodzie z najbliższymi sąsiadami.


Dlaczego więc doszło do zacięcia Twoich drzwi? Może nigdy nie uzyskasz odpowiedzi na to pytanie, jednak powyższe sugestie mogą pomóc Ci uniknąć takiej sytuacji w przyszłości. Licho jednak nie śpi, a jak śpi, to budzi się nagle i w najmniej spodziewanym momencie. Warto więc posiadać w swoim telefonie numer do serwisu ślusarskiego, który pomoże Ci w takiej sytuacji.

Szukasz rzetelnego
fachowca? Zadzwoń do nas! Poniedziałek - Piątek 7.00 - 21.00
Sobota 8.00 - 16.00
732 080 502 Zamów serwis przez formularz
24/7

Dzwoniąc pod podany wyżej numer lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności. Rozwiń więcej...

Przyjmuję również do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 używa rozwiązań informatycznych do zanonimizowanej analizy zachowań użytkowników Serwisu Naprawek przy wykorzystaniu narzędzi firmy Google, w celu optymalizacji i rozwoju Serwisu.

Zadzwoń