Porysowane okna – jak usuwać rysy na szybie i jak im zapobiegać?

Porysowane okna – jak usuwać rysy na szybie i jak im zapobiegać?

Szyby okienne, jak każde szkło, można łatwo zarysować. Przyczyny powstawania rys są różne, jednak niezależnie od tego, co je spowodowało, okna wyglądają nieestetycznie. Sprawdź, co powoduje rysy, jak im zapobiegać i czy możliwie jest ich usunięcie.

Zadzwoń pod nr 732 080 502 i zamów fachowca w Twoim mieście z kategorii

Rysa na szkle – przyczyny

Najczęściej przyczyną rys na szybach jest nieprawidłowe mycie okien, choć zdarzają się i zupełnie niezależne od nas powody - akty wandalizmu, silne opady gradu czy złamane gałęzie drzew w czasie wichury. Porysowana szyba to najczęściej wynik używania nieodpowiednich środków do mycia, takich jak:

 • gazety – sztywny papier może rysować delikatne szyby,
 • ściereczki z ostrymi szwami,
 • twarde lub ostre gąbki i zmywaki
 • rozpuszczalniki
 • detergenty z chlorem lub drobinkami.

Mówi się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja i konserwacja okien, by zapobiec ich zarysowaniu. Sekretem na skuteczne unikanie rys jest odpowiedź na pytania :

 • Czym myć okna?
 • Jak myć okna?

Zaleca się używanie środków dedykowanych do czyszczenia okien, takich jak spraye, płyny i pianki do mycia szyb. Odpowiednia mieszanka wody i octu również nie zaszkodzi strukturze szyby, podobnie jak szmatki z irchy lub miękki ręcznik papierowy. Najbezpieczniejsze są jednak miękkie ścierki z mikrofibry, które w połączeniu z wodą pozostawiają okna czyste i bez smug. Kluczem jest delikatne zmywanie zanieczyszczeń, ponieważ zbyt mocne szorowanie po brudnej, zakurzonej powierzchni może spowodować powstanie nowych rys.

 

Usuwanie rys z szyb

 • Pasta do zębów – niewielkie rysy posmaruj niewielką warstwą wybielającej pasty do zębów, a następnie miękką szmatką delikatnie pocieraj szybę. Pastę można pozostawić na większych rysach na całą noc.
   
 • Pasta do polerowania – na rynku dostępne są specjalistyczne pasty polerskie do szkła, które należy używać za pomocą załączonego filcu i zgodnie z instrukcją.
   
 • Polerowanie – na większe rysy najlepsze będzie szlifowanie i polerowanie szyb, które wykonać może serwis okien lub szklarz.
   
 • Wymiana szyby – polerowanie szyby z głębokimi wyżłobieniami będzie bardzo kosztowne, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie całkowita wymiana szkła na nowe.

 

Nie wszystkim rysom można zapobiec, jednak warto zwrócić uwagę na poprawne i bezpieczne dla szyb mycie okien. Zapomnij o szorowaniu i ostrych gąbkach na rzecz mikrofibry i specjalistycznych kosmetyków do szyb.

Dzwoniąc pod podany wyżej numer lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek.pl i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności. Rozwiń więcej...

Przyjmuję również do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 używa rozwiązań informatycznych do zanonimizowanej analizy zachowań użytkowników Serwisu Naprawek przy wykorzystaniu narzędzi firmy Google, w celu optymalizacji i rozwoju Serwisu.

732 080 502