Montaż płyty indukcyjnej - najczęstsze błędy

Montaż płyty indukcyjnej - najczęstsze błędy

Płyty indukcyjne stanowią podstawowe wyposażenie kuchni. Sam zakup tego urządzenia AGD to jednak nie wszystko – kolejny krok to prawidłowe podłączenie płyty indukcyjnej, a to może być wyzwaniem nie tylko dla laika, ale również dla osoby, która nieco zna się na elektryce. Niestety źle podłączona płyta indukcyjna może ulec poważnej awarii. Jak powinien wyglądać prawidłowy montaż płyty indukcyjnej i jakie są najczęstsze błędy przy podłączaniu płyty indukcyjnej?

Kliknij i zamów fachowca w Twoim mieście
Elektryk

Montaż płyty indukcyjnej – najczęstsze błędy

  • Działanie po omacku, bez zapoznania się z instrukcją obsługi i nalepkami producenta

Nawet jeśli posiadamy już jakąkolwiek wiedzę i doświadczenie w montażu płyt indukcyjnych, zawsze warto zajrzeć do wskazówek producenta, ponieważ niektóre modele urządzeń mogą odbiegać od znanych nam standardów.

  • Montaż samodzielny lub przez „złotą rączkę” bez kwalifikacji

Nie jest to może błąd, jeśli posiadamy doświadczenie i wiedzę techniczną, jednak należy zaznaczyć, że większość producentów płyt indukcyjnych wymaga, by montaż płyty indukcyjnej wykonał fachowiec z uprawnieniami – bez wpisu instalatora, karta gwarancyjna jest nieważna.

  • Niesprawdzenie wymaganej mocy przyłączeniowej

W przypadku jednofazowej instalacji i wielu urządzeń elektrycznych, które działają jednocześnie, podłączenie płyty indukcyjnej może prowadzić do przekroczenia maksymalnej mocy przyłączeniowej i płyta indukcyjna może wybijać bezpieczniki. W tym wypadku najlepiej stworzyć osobny obieg.

  • Nieodpowiedni przewód do płyty indukcyjnej

Rodzaj przewodu zależny jest od rodzaju zasilania. W przypadku instalacji 230V przewód płyty indukcyjnej powinien mieć przekrój 3x4 mm2. W przypadku zasilania trójfazowego 400V konieczny jest natomiast przewód o przekroju 5x2,5 mm2.

  • Podłączenie do przedłużaczy, przejściówek, łączników.

Źle podłączona płyta indukcyjna to płyta podłączona do przedłużacza. Brak gniazdka to główny powód tego, że decydujemy się na użycie przedłużaczy lub przejściówek, ale ze względów bezpieczeństwa, płyta indukcyjna powinna być podłączona bezpośrednio do gniazdka. Trzeba również dopilnować, by przewód przyłączeniowy nie dotykał gorących lub ostrych części płyty.

Jak uniknąć błędów przy podłączeniu płyty indukcyjnej?

Prace z prądem, nawet jeśli wydają się błahe jak montaż płyty indukcyjnej, zawsze mogą być niebezpieczne, ponadto źle podłączona płyta indukcyjna może ulec awarii, której naprawa będzie bardzo kosztowna. Jeśli nie posiadasz doświadczenia i nie znasz się na instalacjach elektrycznych, zaufaj profesjonalistom i zdaj się na ich wiedzę oraz umiejętności. Elektryk z uprawnieniami to najlepsza odpowiedź na to, jak uniknąć błędów przy podłączeniu płyty indukcyjnej. Doświadczony fachowiec poprawnie wykona podłączenie płyty indukcyjnej i w razie potrzeby wyeliminuje wszelkie problemy, które mogą pojawić się w trakcie instalacji.

Potrzebujesz sprawdzonego fachowca w Twoim mieście?
Zadzwoń lub wypełnij formularz i zapytaj fachowca o cenę i termin usługi!
Zadzwoń dziś do 21.00 732 080 502
Zapytaj fachowca o koszt i termin usługi
Wybierz termin i zamów usługę przez formularz

Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.

Rozwiń więcej

Przyjmuję również do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 używa rozwiązań informatycznych do zanonimizowanej analizy zachowań użytkowników Serwisu Naprawek przy wykorzystaniu narzędzi firmy Google, w celu optymalizacji i rozwoju Serwisu.

Zapytaj fachowca o koszt i termin usługi
Zadzwoń dziś do 21.00 732 080 502