Jak wymienić toner w drukarce?

Dodano: 2017-09-20
Jak wymienić toner w drukarce?

Urządzenia biurowe są od wielu lat ogromnym ułatwieniem dla każdego, kto na co dzień wykonuje czynności związane z przetwarzaniem, drukowaniem i wysyłaniem dokumentów. Możliwość wydrukowania potrzebnych do pracy materiałów to ułatwienie, bez którego codzienność w biurze byłaby koszmarem. Jednak w każdej drukarce niezależnie od jej typu, prędzej czy później, może się wyczerpać toner, a jego wymiana czeka każdego jej użytkownika.

Zobacz również

Poniżej przedstawimy sposoby na szybką i łatwą wymianę tonera w drukarce laserowej oraz wciąż bardzo popularnej na rynku drukarce atramentowej.

Różnice między drukarką laserową a atramentową

Z pewnością pierwsze z tych urządzeń wiedzie prym we większości biur oraz instytucji. Dzieje się tak ze względu na jego większą funkcjonalność oraz lepszą jakość wydruku, a także większą ilość jego wygenerowania. Koszty drukarek laserowych są jednak nieco większe, również dzięki droższym tonerom. Jeśli natomiast mamy do czynienia z drukiem kolorowym tym bardziej jego koszty może być znacznie większy. Nie sposób sobie jednak wyobrazić profesjonalne biuro bez tego typu drukarki.

Urządzeniem drukującym najbardziej rozpowszechnionym w użytku domowym jest wciąż drukarka atramentowa. Dzieje się tak ze względu na jej cenę. Co do tonera, zależy to oczywiście od producentów, ale zdecydowana większość z nich stawia na pojemniki na tusz, które każdy użytkownik w każdej chwili może uzupełnić. Cennik związany z uzupełnieniem atramentu również wygląda korzystnie, warto jednak pamiętać, że zawsze w przypadku zarówno drukarki laserowej, jak i atramentowej zależy od ich modelu oraz dostępności tańszych zamienników.

Drukarki te, różni również sam proces drukowania. W drukarce atramentowej polega na umieszczaniu na papierze mikroskopijnych kropli specjalnie spreparowanego atramentu do drukowania. Jest to proces nieco wolniejszy niż w przypadku drukarki laserowej. Tutaj drukowanie tekstu odbywa się poprzez umieszczanie na papierze cząstek tonera, a elektryzowany wałek selenowy jest naświetlany światłem laserowym. Naświetlone miejsca pozbawione ładunku elektrycznego nie przyciągają cząsteczek tonera. Później z wałka toner przenoszony jest na papier, na którym przy pomocy utrwalacza termicznego jest on trwale wprasowywany. Cały proces, mimo że bardziej skomplikowany niż w przypadku drukarki atramentowej jest o wiele szybszy i lepszy jakościowo.

 

Wymiana tonera w drukarce laserowej

O konieczności wymiany we większości przypadków powinna poinformować nas sama drukarka. Wszystko zależy oczywiście od jej modelu, ale najczęściej będzie to komunikat na panelu, słowny albo w postaci zapalonej lampki.

Pierwszą czynnością będzie wyłączenie drukarki, a następnie otwarcie drzwiczek dostępu, jest to na ogół górna klapa. Po jej odchyleniu musimy wyciągnąć wkład z tonerem, trzymamy go ostrożnie, najlepiej po bokach. Nie wolno dotykać przesłony powierzchni wałka ani przesłony wkładu. Następnie ostrożnie wyciągamy stary, zużyty toner. Nie powinno być z tym żadnych problemów, na ogół na wałku znajduje się przycisk, który uwalnia toner i pozwala go bezpiecznie wyciągnąć. Kiedy już to zrobimy wyciągany nowy toner z opakowania, ściągamy z niego zabezpieczenie i umieszczamy w wałku. Aby włożyć go z powrotem do drukarki, musimy zwrócić uwagę na niewielkie bolce wystające po jego obu stronach i wpasować je w drukarkę. Następnie delikatnie dociskamy wałek i zamykamy górną klapę.

 

Wymiana tonera w drukarce atramentowej

Zaczynamy, odwrotnie niż w poprzednim przypadku od włączenia drukarki. Otwieramy zewnętrzną pokrywę drukarki, a następnie otwieramy klapę, za którą znajdują się wkłady atramentowe. Wówczas zobaczymy wkład, który chcemy wymienić przesuwający się na część centralną komory. Kiedy dźwięki temu towarzyszące ustaną. Delikatnie wyjmujemy zużyty wkład. Po rozpakowaniu nowego wkładu musimy pamiętać, by ściągnąć zabezpieczającą go taśmę, wkład należy trzymać delikatnie po bokach, nie dotykając widocznych na nim miedzianych dysz oraz styków. Wkład delikatnie wciskamy w pustą komorę i zamykamy pootwierane wcześniej klapy. Na zakończenie powinien się wydrukować arkusz wyrównywania. Tak przygotowana drukarka może znowu być użytkowana.

 

Pamiętać jednak należy, że obecnie na rynku jest cała masa różnorodnych rozwiązań technologicznych i nie każde z nich jest identyczne. Zarówno model drukarki, jak i typ tonera muszą być odpowiednio dostosowane do Twoich – jako użytkownika, potrzeb oraz do skali użytkowania sprzętu. W przypadku jakichkolwiek problemów z wymianą tonera koniecznie wezwij odpowiedniego specjalistę. Warto, aby fachowiec zajął się nawet najprostszymi czynnościami związanymi z Twoją drukarką. Na pewno przedłuży to jej funkcjonowanie.

Szukasz rzetelnego
fachowca? Zadzwoń do nas! Poniedziałek - Piątek 7.00 - 21.00
Sobota 8.00 - 16.00

616 668 967

Dzwoniąc pod podany wyżej numer lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności. Rozwiń więcej...

Przyjmuję również do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 używa rozwiązań informatycznych do zanonimizowanej analizy zachowań użytkowników Serwisu Naprawek przy wykorzystaniu narzędzi firmy Google, w celu optymalizacji i rozwoju Serwisu.

Zadzwoń